Ogrzewanie podłogowe to rewelacyjna propozycja dla wszystkich osób lubiących ciepło i komfort. Ciepło, które równomiernie rozchodzi się w górę z powierzchni podłogi, daje zaskakująco dobre rezultaty w niezwykle krótkim czasie.
Wnętrze domu z zamontowanym ogrzewaniem tego typu szybko osiąga przyjemną temperaturę, która ułatwia i umila wszystkim domownikom codzienne funkcjonowanie podczas jesiennych i zimowych chłodów. W pomieszczeniach z zamontowanym ogrzewaniem podłogowym znacznie szybciej niż w pomieszczeniach z klasycznymi grzejnikami ściennymi odczuwalny jest komfort termiczny. Jeżeli więc będziemy w nich utrzymywać temperaturę około 18°C, to komfort, jaki będziemy odczuwać, będzie dokładnie taki sam, jak przy temperaturze 20°C w pomieszczeniach z grzejnikami ściennymi. Dzięki tej właściwości ogrzewanie podłogowe pomaga nam zredukować koszty grzania. Decydując się na takie ogrzewanie, musimy przemyśleć, jaki rodzaj okładziny podłogowej wybierzemy, ponieważ nie każdy jej rodzaj dobrze współpracuje z tego typu instalacją. Materiał, którym zostanie wykończona posadzka, musi być odporny na działanie wysokiej temperatury, posiadać możliwie najniższy opór cieplny i dobrze przewodzić ciepło.
Drewniana podłoga doskonale nadaje się do ogrzewania podłogowego, ponieważ drewno bardzo dobrze przewodzi ciepło. Jednak nie każdy gatunek drewna będzie do tego odpowiedni. Najlepszym wyborem jest drewno o niskim współczynniku skurczu oraz dobrej higroskopijności, czyli np. dąb, doussie, tek, merbau czy iroko. Wybierając naturalną posadzkę drewnianą, zwróćmy uwagę na jej grubość. Aby ogrzewanie podłogowe mogło dawać satysfakcjonujące efekty, nie może być ona zbyt duża. Najlepiej, jeśli nie przekracza 15 mm. Ciepło produkowane przez podłogową instalację grzewczą jest najlepiej przewodzone przez deski warstwowe. Jeżeli zdecydujemy się na podłogę drewnianą, warto wykończyć ją olejem. W takim przypadku zrezygnujmy z kładzenia na niej dywanów, ponieważ będą one przyczyniać się do gromadzenia nadmiernego ciepła, przez co drewno może zacząć kurczyć się i pękać.
Panele winylowe, z których zrobiona jest taka podłoga, są bardzo cienkie (od 3 do 7 mm), dlatego są doskonale przystosowane do ogrzewania podłogowego. Powstają z połączenia PVC i włókien szklanych, a taka mieszanka to wymarzony przewodnik ciepła. Jeżeli zdecydujemy się na podłogę winylową, najlepiej, jeśli będzie ona klejona do podłoża. Taka metoda montażu gwarantuje optymalne przewodzenie ciepła, a więc pozwoli nam maksymalnie skorzystać z dobrodziejstw podłogowej instalacji grzewczej.
Nie wszystkie panele podłogowe nadają się do zastosowania na ogrzewanie podłogowe. Zwykłe panele nie będą sobie dobrze radziły z oddawaniem ciepła do otoczenia, dlatego należy wybierać tylko te, które mają odpowiednie oznaczenia. Tego typu panele są zaprojektowane specjalnie z myślą o wykorzystaniu ich na takim ogrzewaniu. Powstają z materiałów, które lepiej radzą sobie z szybkimi zmianami temperatury, dzięki czemu nie tworzą się na nich mikropęknięcia i inne nieestetyczne uszkodzenia. Najlepiej sprawdzają się w takim wypadku wysokiej jakości panele laminowane. Można je kłaść zarówno na ogrzewanie podłogowe wodne, jak i elektryczne. Dobrze, jeżeli panele będą zatrzaskowe, ponieważ dzięki takiemu systemowi montażu cała podłoga będzie o wiele lepiej znosiła nieznaczne zmiany wymiarów paneli wynikające z wahań temperatury.